znaczacy > rec.* > rec.motocykle

kaktus (05.01.2010, 13:27)
Witam

Jak sprzedalem moto to musze wypowiedziec umowe OC w ubezpieczalni zeby mi z
automatu nie przedluzyli na kolejny rok ?
Z gory dzieki za odpowiedz.
falco (05.01.2010, 13:43)
kaktus pisze:

> Jak sprzedalem moto to musze wypowiedziec umowe OC w ubezpieczalni zeby
> mi z automatu nie przedluzyli na kolejny rok ?


Siema,

tak, im szybciej tym lepiej, nie później niż 1 dzień przed zakończeniem
umowy (zachowaj potwierdzenie!!!).
kaktus (05.01.2010, 13:52)
> Siema,
> tak, im szybciej tym lepiej, nie później niż 1 dzień przed zakończeniem
> umowy (zachowaj potwierdzenie!!!).


Dziekuje za szybka odpowiedz.
Jarek Pudelko (05.01.2010, 13:54)
W dniu 2010-01-05 12:27, kaktus pisze:
> Witam
> Jak sprzedalem moto to musze wypowiedziec umowe OC w ubezpieczalni zeby
> mi z automatu nie przedluzyli na kolejny rok ?


W ustawie o obowiazkowych ubezpieczeniach jest napisane, ze po sprzedazy
pojazdu wszelkie PRAWA I OBOWIAZKI przechodza na nabywce pojazdu zatem
zgodnie z takim zapisem obowiazek wypowiedzenia umowy rowniez przeszedl
na nabywce pojazdu.
Ja poinformowalem tylko ubezpieczyciela - wysylajac mu poleconym ksero
pobitej w urzedzie umowy sprzedazy - i nie przedluzyli mi na kolejny rok OC.
Budyń (05.01.2010, 14:04)
Użytkownik "falco" <mfalco> napisał w wiadomości
news:cvv1
> kaktus pisze:
>> Jak sprzedalem moto to musze wypowiedziec umowe OC w ubezpieczalni zeby
>> mi z automatu nie przedluzyli na kolejny rok ?

> Siema,
> tak, im szybciej tym lepiej, nie później niż 1 dzień przed zakończeniem
> umowy (zachowaj potwierdzenie!!!).


To nieprawda :-) Ubezpieczalnie należy poinformować o sprzedaży podając
dane osobowe kupującego. Najłatwiej jest dodać ksero umowe k-s bo tam te
dane są - ale żądanie kopii umowy przez ubezpieczalnie jest bezprawne.

A dokładnie to: Art. 32. 1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do
przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu
ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o
fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

b.
gildor (05.01.2010, 14:09)
Budyń pisze:
> Użytkownik "falco" <mfalco> napisał w wiadomości
> news:cvv1
> To nieprawda :-) Ubezpieczalnie należy poinformować o sprzedaży podając
> dane osobowe kupującego. Najłatwiej jest dodać ksero umowe k-s bo tam te
> dane są - ale żądanie kopii umowy przez ubezpieczalnie jest bezprawne.


IMO, jemu chodziło o jeden dzień przed zakończeniem umowy z TU - OC.
umowa K/S nie ma daty zakończenia :)
Budyń (05.01.2010, 14:50)
Użytkownik "gildor" <gildor> napisał w wiadomości
news:77o1
> Budyń pisze:
> IMO, jemu chodziło o jeden dzień przed zakończeniem umowy z TU - OC. umowa
> K/S nie ma daty zakończenia :)


On sprzedał, wiec nie wypowiada, tylko powiadamia o sprzedaży. Wypowidziec
moze ten co kupił, ale tu przecież o to nie chodziło.

b.
gildor (05.01.2010, 14:54)
Budyń pisze:
> Użytkownik "gildor" <gildor> napisał w wiadomości
> news:77o1
> On sprzedał, wiec nie wypowiada, tylko powiadamia o sprzedaży. Wypowidziec
> moze ten co kupił, ale tu przecież o to nie chodziło.


ja się odniosłem jedynie do Twojego:
> ale żądanie kopii umowy przez ubezpieczalnie jest bezprawne.


on nie pisał o żądaniu kopii umowy K/S.
jarek Pudelko (05.01.2010, 23:06)
Budyń pisze:

> To nieprawda :-) Ubezpieczalnie należy poinformować o sprzedaży podając
> dane osobowe kupującego. Najłatwiej jest dodać ksero umowe k-s bo tam te
> dane są - ale żądanie kopii umowy przez ubezpieczalnie jest bezprawne.


Mnie Pan z HDI powiedzial gdy powolalem sie na zapis w ustawie (ze
nalezy poinformowac ubezpieczalnie), ze dla nich jedynym wiarygodnym
dokumentem jest umowa K/S i wrecz poprosil, zebym im podeslal kopie :)
co tez uczynilem bo to zaden problem dla mnie. Moje dane i tak mieli :)
Budyń (06.01.2010, 09:59)
Użytkownik "jarek Pudelko" <jarek.pudelkoWYTNIJ.TO> napisał w
wiadomości news:42g1
> Budyń pisze:
> Mnie Pan z HDI powiedzial gdy powolalem sie na zapis w ustawie (ze nalezy
> poinformowac ubezpieczalnie), ze dla nich jedynym wiarygodnym dokumentem
> jest umowa K/S i wrecz poprosil, zebym im podeslal kopie :)


mnie powiedział to samo. Kazałem spadać na drzewo. To nie chciał przyjąć
zgłoszenia. No to zaniosłem do kancelarii ogólnej, tam panienka przyjęła i
ja swój obowiązek spełniłem.
Jakos nie lubie ubezpieczalni :/

b.
Belgu (06.01.2010, 12:17)
Jestem m.in. agentem ubezpieczeniowym.
Sprzedaz pojazdu ubezpieczonego OC skutkuje automatycznym
przeniesieniem
praw wlasnosci OC na nowego nabywce pojazdu. Co oznacza, ze OC jest
przypisane
do konkretnego pojazdu a nie osoby.
Jednakze nalezy powiadomic o tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Niektore
z nich
maja swoje druki a inne tylko biora zwlykle oswiadczenie i xero umowy
K/S.
Jacot (06.01.2010, 15:27)
"Budyń" <bud_yn> wrote:

>mnie powiedział to samo. Kazałem spadać na drzewo. To nie chciał przyjąć
>zgłoszenia. No to zaniosłem do kancelarii ogólnej, tam panienka przyjęła i
>ja swój obowiązek spełniłem.
>Jakos nie lubie ubezpieczalni :/


Ja tam wysylam wszystko poleconym... rozmowy z durniami wpedzaja mie w
depresje. Aczkolwiek w pewnym Powszechnie Znanym Ubezpieczycielu
przynajmniej z tym nie mieli problemow, dopokad korzystalem z uslug
tego czegos.
Jarek Pudelko (06.01.2010, 17:04)
W dniu 2010-01-06 11:17, Belgu pisze:

> Jednakze nalezy powiadomic o tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Niektore
> z nich
> maja swoje druki a inne tylko biora zwlykle oswiadczenie i xero umowy
> K/S.


No wlasnie chodzi o "powiadomienie" :)
Np. ja mialem taka korespondencje (w kolejnosci):

[...]
Szanowni Panstwo

Zgodnie z art. 32 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiazkowych,
Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli
Komunikacyjnych pragne poinformowac, ze w dniu 16.09.2009 dokonalem
sprzedazy:

Motorower XXXX
Nr rej: XXXXX
nr nadwozia: XXXXXX

na rzecz:

XXXX XXXXXXX
zam. XXXXXXX, gmina XXXXXX, powiat XXXXXXX
kod pocztowy: XXXXXX
nr dowodu osobistego: XXXXXX wydanego przez Burmistrza Miasta XXXXXXX

[...]

Otrzymalem odpowiedz:

[...]
Odpowiadajac na Pana e-maila, uprzejmie informuje iz zbywca, jest
zobowiazany zglosic sie do najblizszego Oddzialu HDI Asekuracja, w ciagu
30 dni od daty widniejacej na umowie kupna-sprzedazy,
w celu zlozenia wypowiedzenia oraz umowy kupna sprzedazy.
Prosze w tej sprawie kontaktowac sie z Oddzialem HDI Asekuracja w Krakowie.

[...]

Na to ja:

[...]
Nie doczytalem w ustawie, ze musze przedstawic Panstwu umowe
kupna-sprzedazy, cytuje:

"
1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiazany do przekazania nabywcy
dokumentów
potwierdzajacych zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów
mechanicznych oraz do powiadomienia zakladu ubezpieczen, w terminie
30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego
pojazdu i o
danych osobowych nabywcy.
"

Zgodnie z powyzszym poinformowalem Panstwa o sprzedazy oraz przekazalem
dane osobowe nabywcy. Nie mam pod reka OWU ubezpieczenie OC wiec jesli
faktycznie mam dostarczyc Wam umowe kupna-sprzedazy to prosze wkleic
stosowny artykul jesli to nie problem.

pozdrawiam,
[...]

A oni na to:

[...]
Szanowny Panie zgodnie z zacytowanym art 32, Ustawy o Ubezpieczeniach
Obowiazkowych jednym dokumentem poswiadczajacym sprzedaz pojazdu jest
umowa kupna sprzedazy, dlatego w celu potwierdzenia przeniesienia
wlasnosci, prosze dostarczyc powyzszy dokument do Oddzialu w Krakowie.
[...]

Potem mi sie juz nie chcialo i wyslalem poleconym.
Ciagle jednak stoje na stanowisku, ze "powiadomienie" ubezpieczyciela
nie oznacza obowiazku przekazania mu umowy K/S.
Podobne wątki